Co dělat když pes kouše věci?

Co dělat když pes kouše věci?

31E536B9-C685-4700-89D7-F33FCA135B35


Základem chování štěněte jsou rozvojové a poznávací potřeby dané přírodou. Při absenci realizace potřeb v kombinaci s faktory, jako je změna zubů, hlad, puberta, se pes může chovat nevhodným způsobem. Například okusovat věci a předměty, vyprazdňovat se na špatném místě, chovat se agresivně nebo naopak zbaběle. Proč se to děje a jak se tomu vyhnout?

 

Domácí a divoká zvířata

Potřeby zvířete jsou rozděleny do 3 skupin: fyziologické, sociální a vývojové potřeby. Ve volné přírodě je uspokojení těchto potřeb nezbytné pro zachování života a pokračování rodu.

 

Domácí zvířata jsou v jiných podmínkách, kde není boj o existenci. Instinkty a evoluční potřeby však stále určují chování zvířat, takže uspokojení těchto potřeb je zcela závislé na majiteli a míře jeho odpovědnosti.

 

Nejčastějším problémem je hypodynamie

Hlavním problémem jak lidí, tak zvířat je hypodynamie (nedostatek pohybové aktivity). Kvůli ní se může zhoršit kvalita pohybového aparátu, oběhových a trávicích systémů. Problém zhoršuje současný trend, kdy majitelé přestávají venčit nejen kočky, ale i psy.

 

Snažte se být aktivní a pozorní

Pokud má pes nedostatek fyzické námahy, pohybové aktivity a intelektuální práci, například ve formě tréninku, začne okusovat předměty doma.

 

Nezapomeňte: čím aktivnější je pes venku, tím klidnější je doma a naopak. Zbývající energie a potřeba poznání po procházce povedou k tomu, že pes ve vaší nepřítomnosti se bude snažit uspokojit tyto potřeby a začne kousat do vašich věcí.

 

Kupte pet hračky

Možná štěně ani nechce kazit vaše věci, ale nedostatek vlastních hraček způsobuje to, že je začne hledat v domě. To je nebezpečné, protože některé předměty, jako jsou například elektrické dráty, sklo a nitě, mohou poškodit zdraví psa. Takže pokud necháte štěně doma o samotě, všechny potenciálně nebezpečné věci je třeba skrýt.

 

Sledujte zdraví zubů domácího mazlíčka

Dalším důvodem, proč vaše štěně hýbe předměty, může být změna zubů, stejně jako bolest zubů způsobená zubním kamenem nebo poškozením zubu. Mléčné zuby se mění u psů ve věku od 3 do 7 měsíců a v této době štěně potřebuje speciální hračky a lahůdky, které snižují nepohodlí.

 

Prevence

Když si poprvé všimněte toho, že štěňátko začalo kousat do věcí, přísně ale láskyplně mu to zakažte a místo toho mu nabídněte speciální hračky. Věnujte pejskovi celou svoji pozornost, na procházce se snažte být jen s ním, protože i dospělý pes potřebuje vaši pozornost.

 

Zajistěte, aby zvíře mělo dostatek fyzické námahy. A samozřejmě každý pes potřebuje intelektuální aktivitu v podobě tréninku.

 

Štěně pomáhá v domě s nastavením pořádku, disciplíny a organizovanosti. Zpětně získáte spoustu pozitivních emocí, pohybu a outdoorových procházek ve společnosti oddaného přítele. Nechte si potisknout ponožky s fotkou vašeho chlupatého člena rodiny, abyste ho mohli mít vždy s sebou!