Jak pomoci psovi, když je mu vedro?

Jak pomoci psovi, když je mu vedro?

 

Nastává teple období. Avšak pro naše domácí mazlíčky to není nejlepší období. Kromě klíšťat a jiných parazitů existuje vždy nebezpečí přehřátí a dokonce i infarktu v důsledku tepla.

 

Přehřátí nebo hypertermie jsou nebezpečné pro lidi, ale pro naše mazlíčky tento problém vyžaduje zvláštní pozornost.

 

Zaprvé, věnujte pozornost následujícím příznakům, které mohou naznačovat hypertermii a infarkt: pes těžce dýchá, má nadměrné slinění, bledé dásně, jasně červený jazyk, zrychlený puls, arytmie, zvracení a křeče.

 

První pomoc

 

Pokud si všimnete alespoň jednoho z výše uvedených příznaků, první věc, kterou musíte udělat, je vzít mazlíčka ze slunce a tepla do stínu, chladného místa, nejlépe s klimatizací.

 

Můžete polit svého mazlíčka vodou z hadice, pokud jste například na chatě, nebo ho dát do vany s lehce chladnou (ne studenou!) vodou.  Pokud tato možnost neexistuje, bude se hodit mokrý ručník. Utřete psa ručníkem, věnujte pozornost zejména hlavě, krku a tlapkám. A v žádném případě nenechte psa pít ledovou nebo studenou vodu - je to nebezpečné a může to zhoršit situaci.

 

Po poskytnutí první pomoci kontaktujte veterináře abyste vyloučili závažné zdravotní důsledky, i když se vašemu psovi uleví.

2C49074A-2581-4C3D-8D2F-0336CA558A9A

Máme pro Vás také několik jednoduchých pravidel, která vám a vašemu psovi pomohou eliminovat rizika.

 

Zaprvé, nikdy nenechávejte psa v autě. V létě se auto může snadno proměnit v mikrovlnnou troubu. Takže než zavřete svého psa v autě s otevřeným oknem na "5 minut", zvažte si, zda to stojí za život vašeho menšího přítele. Je lepší nechat domácího mazlíčka doma, když jedete na nákup.

 

Na procházce věnujte pozornost tomu, aby se pes nejen nepřehříval, ale také si nehrál – cvičení zvyšuje zátěž srdce, které je již během tepla zatěžováno. To platí zejména pro starší psy a psy se zdravotními potížemi.

 

Je dobré zkontrolovat počasí a venkovní teplotu a podle toho naplánovat délku a rychlost chůze. Chodit a hrát si s jinými zvířaty je bezpečnější ve stínu. A pokud s sebou ještě vezmete vodu, ostatní psi a jejich majitelé vám budou jen vděční.