Co dokáže psí čumák?

Co dokáže psí čumák?

AEC433C0-BF42-492E-8C7F-365452B3FD4E

Není žádným tajemstvím, že pes už dávno není jen přítelem, ale i kolegou člověka. Zdá se, že psi se dostali do všech lidských činností: chrání a zachraňují, pracují jako vodící psi a terapeutové, zabývají se vědou a ochranou přírody. Tento seznam se neustále aktualizuje podle toho, co zjišťujeme o schopnostech psů. Avšak většinou psi dostávají práci díky svému fenomenálnímu čichu. Co všechno dokáže psí čenich a jaký to má význam pro lidi?

 

Zdraví.

 

Za prvé, existují reálné vědecké důkazy o tom, že psi jsou skvělí diagnostičtí lékaři.

 

Studie Univerzity v Cambridge z roku 2016 ukázala, že psi mohou rozpoznat změny hladiny cukru v organizmu člověka. Jejich čich je údajně schopen určit koncentraci isoprenu v lidském dechu. Pro lidi s cukrovkou může být psí čumák účinnější a častokrát pohodlnější a bezpečnější , než glukometr.

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů rakoviny u mužů. V roce 2015 italští vědci zveřejnili výsledky své práce na konferenci Americké urologické asociace. Dva speciálně vycvičení ovčáci identifikovali toto onemocnění analýzou moči u několika stovek pacientů s přesností více než 93%. Tyto výsledky překonávají všechny stávající diagnostické metody.

V poslední době se zdá, že se seznam psích superschopností doplnil o schopnost  diagnostikování malárie, kterou dokázali odhalit podle zápachu ponožek. Tato neobvyklá metoda může být velmi důležitá v odlehlých oblastech, kde jsou standardní diagnostické metody málo dostupné.

Psi pomáhají i v případech duševního zdraví. V roce 2014 americká škola zaměstnala psa, který se jmenoval Kali, aby sledoval úroveň stresového hormonu (kortizolu) u žáků s duševními problémy a velmi dobře splňoval svou činnost. 

 

Bezpečnostní služby

 

Je známo, že psi slouží armádě a policii.

 

Pro hledání bomb začali využívat psy během Druhé světové války, kdy se objevily bomby bez kovu, které nemohly detektory kovů identifikovat.

Zdá se, že psí čenich byl vždy určen k hledání drog, a takhle to bylo vždy. Avšak do této práce se psi dostali až na začátku sedmdesátých let v USA. Seznam legálních drog se od té doby změnil, ale psi stále vykonávají tuto nebezpečnou činnost po celém světě.

Policejní psi nejen chytají podezřelé, ale také hledají oběti. Jsou schopni cítit vůni lidských ostatků i pod zemí.

Americká asociace filmových společností se rozhodla využít pomoci psů pro boj s pirátstvím. V roce 2004 bylo neoprávněné kopírování filmů velkou hrozbou pro majitele mnohamiliardových společností. Dva labradoři byli vycvičeni k rozpoznání zápachu ušlého zisku neboli polykarbonátů používaných k výrobě DVD disků.

 

Spolupráce s dalšími zvířaty a hledání hub

 

V roce 2014 australský labrador Buzz ukázal celému světu, že je schopen cítit nemocné včely. Zabránil tak rozsáhlé včelské epidemii a zachránil včelařství.

40 let před tím vědci zjistili, že psi mohou podle vůně určit výskyt ovulace u krav. Tento objev zvýšil efektivitu techniky umělé inseminace v zemědělství.

Mnozí vědí, že prasata hledají šíleně drahé lanýže. Co s tím mají společného psi? Ukázalo se, že v Itálii se pro tyto účely již od 19.století používají psi plemene Lagotto-Romagnolo (italský vodní pes). Ale na rozdíl od prasat psi nejedí lanýže, když je najdou.

 

Tento seznam není zdaleka úplný a lidé stále hledají nové způsoby, jak využit psí čich. Zbývá jenom doufat, že taková spolupráce bude v budoucnu výhodná nejen pro lidi, ale i pro psy. Pokud ale hledáte způsob, jak svého pejska potěšit máte možnost potisknout jeho fotku na ponožky! PupSocks - váš mazlíček vždy s vámi ????