Zdraví štěněte: na co se dát pozor?

Zdraví štěněte: na co se dát pozor?

 

744EAD02-F17D-43C9-ABF3-63248A698501

 

Pokud jste si pořídili štěně, rozhodně jste si již uvědomili, že kromě radosti to obnáší i dost práce a zodpovědnosti. Největší pozornost avšak vyžaduje zdraví zvířete. Přidejte k tomu také zvědavost štěněte, jeho nebojácnost a genetické choroby, které se nemusí projevovat ve mladém věku a pak si uvědomíte, že důvodů k obavám je více než dost. Společně s PupSocks se zaměříme na 5 možných problémů, kterým mohou noví majitelé psů čelit.

 

Infekční onemocnění

 

Mnoho onemocnění, s nimiž se imunitní systém dospělého psa úspěšně vyrovnává, může být pro štěňata vážnou zkouškou. Mezi ně patří například enteritida. Tato infekce se přenáší přímým nebo nepřímým kontaktem s nemocným zvířetem. Tento virus je odolný vůči chladu, teplu nebo suchu a může žít v životním prostředí po dlouhou dobu. I když pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, můžeme ho přinést na oblečení anebo nakazit svého psa.

 

Při ztrátě chuti k jídlu, zvracení, průjmu, vysoké nebo příliš nízké tělesné teplotě je třeba co nejdříve navštívit zvěrolékaře – většina úmrtí na tento virus přijde do 48 -72 hodin po projevu prvních příznaků. Nejlepší prevencí je včasné očkování. Ale bohužel ani očkováni neposkytuje stoprocentní záruku a malý podíl štěňat pořad ještě může onemocnět. Proto je tak důležité dbát na hygienu a uklízet po svém pejskovi venku, protože virus se nejčastěji přenáší psími exkrementy.

 

Mor (carreova choroba). Bohužel toto onemocnění ve většině případů vede k smrti. Charakteristickými příznaky kromě průjmu a zvracení jsou hustý žlutý výtok z očí a nosu, dušnost a kašel, v některých případech křeče. Pro lidi obecně není mor nebezpečný. Ale můžeme být přenašeči tohoto viru. Pokud jste v minulosti byli v kontaktu s infikovaným zvířetem, je nutné provést očkování štěněte předtím, než se dostane k vám domů.

 

Paraziti

 

Střevní paraziti nebo hlístice jsou přítomny v těle téměř všech štěňat. K boji proti nim existují speciální prášky nebo kapky, které je třeba dát štěněti včas.

 

Vrozené abnormality

 

Většina vrozených abnormalit je způsobena geneticky. To může být způsobeno specifickými" problémovými " zónami určitého plemene. Například dysplazie kyčelních kloubů je bohužel poměrně častým problémem u psů velkých plemen. Může vést k bolestivé artritidě a chromatičnosti. Kromě dědičných faktorů může být vývoj dysplazie způsoben například zraněním v mladém věku anebo značnou nadváhou. Pokud si všimnete, že vaše štěně chodí divně nebo začalo kulhat, obraťte se na veterináře. Lékař po rentgenu a stanovení diagnózy řekne o možných možnostech léčby. V závislosti na závažnosti a prognóze onemocnění vám může být nabídnuta jak léčba, tak operace.

 

Kýla

 

Nejčastěji se u štěňat objevuje pupeční kýla. Kýla může být jak vrozená, tak získaná například v důsledku zranění nebo onemocnění. Pokud je malá, může být snadno přehlédnuta a objevena pouze během vyšetření veterinářem. V podstatě kýla je díra v těle, takže ve většině případů je nutná operace k jejímu odstranění. Obvykle je obtížné předvídat a zabránit jejímu vzniku, ale je známo, že některá plemena jsou náchylná k výskytu určitého druhu kýly. Šarpěj a anglický buldok má například předispozici k brániční kýle.

 

Dalším vážným problémem může být vrozená srdeční vada. Pokud si všimnete, že vaše štěně se rychle unavuje, kašle, má potíže s dýcháním, měli byste okamžitě jít k lékaři. V případě zhoršení situace se mohou vyvinout další příznaky: ascites (akumulace tekutiny v břišní dutině), ztráta hmotnosti, modření jazyka a vnitřní strany uší, mdloby.

 

Je důležité si uvědomit, že pokud se u vašeho psa objevilo jedno z dědičných onemocnění, nemohou se podílet na chovu, protože nemoci mohou být předány potomkům. V tomto případě, pokud neexistují žádné kontraindikace, je lepší zvíře sterilizovat.

 

Jak jste již pochopili, popis všech možných problémů zde končí radou jít k veterináři. Zvěrolékař ví nejlépe, jak zachránit vašeho mazlíčka před infekcemi, zraněními a před sebou samým. Nezapomeňte jít v případě problémů včas ke zvěrolékaři a užívat si života se svým novým členem rodiny. Pokud byste chtěli si udělat další radost, můžete si pořídit ponožky s potiskem vlastního mazlíčka na PupSocks.cz!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení