Zdraví štěněte: na co se dát pozor?

Zdraví štěněte: na co se dát pozor?

 

744EAD02-F17D-43C9-ABF3-63248A698501

 

Pokud jste si pořídili štěně, rozhodně jste si již uvědomili, že kromě radosti to obnáší i dost práce a zodpovědnosti. Největší pozornost avšak vyžaduje zdraví zvířete. Přidejte k tomu také zvědavost štěněte, jeho nebojácnost a genetické choroby, které se nemusí projevovat ve mladém věku a pak si uvědomíte, že důvodů k obavám je více než dost. Společně s PupSocks se zaměříme na 5 možných problémů, kterým mohou noví majitelé psů čelit.

 

Infekční onemocnění

 

Mnoho onemocnění, s nimiž se imunitní systém dospělého psa úspěšně vyrovnává, může být pro štěňata vážnou zkouškou. Mezi ně patří například enteritida. Tato infekce se přenáší přímým nebo nepřímým kontaktem s nemocným zvířetem. Tento virus je odolný vůči chladu, teplu nebo suchu a může žít v životním prostředí po dlouhou dobu. I když pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, můžeme ho přinést na oblečení anebo nakazit svého psa.

 

Při ztrátě chuti k jídlu, zvracení, průjmu, vysoké nebo příliš nízké tělesné teplotě je třeba co nejdříve navštívit zvěrolékaře – většina úmrtí na tento virus přijde do 48 -72 hodin po projevu prvních příznaků. Nejlepší prevencí je včasné očkování. Ale bohužel ani očkováni neposkytuje stoprocentní záruku a malý podíl štěňat pořad ještě může onemocnět. Proto je tak důležité dbát na hygienu a uklízet po svém pejskovi venku, protože virus se nejčastěji přenáší psími exkrementy.

 

Mor (carreova choroba). Bohužel toto onemocnění ve většině případů vede k smrti. Charakteristickými příznaky kromě průjmu a zvracení jsou hustý žlutý výtok z očí a nosu, dušnost a kašel, v některých případech křeče. Pro lidi obecně není mor nebezpečný. Ale můžeme být přenašeči tohoto viru. Pokud jste v minulosti byli v kontaktu s infikovaným zvířetem, je nutné provést očkování štěněte předtím, než se dostane k vám domů.

 

Paraziti

 

Střevní paraziti nebo hlístice jsou přítomny v těle téměř všech štěňat. K boji proti nim existují speciální prášky nebo kapky, které je třeba dát štěněti včas.

 

Vrozené abnormality

 

Většina vrozených abnormalit je způsobena geneticky. To může být způsobeno specifickými" problémovými " zónami určitého plemene. Například dysplazie kyčelních kloubů je bohužel poměrně častým problémem u psů velkých plemen. Může vést k bolestivé artritidě a chromatičnosti. Kromě dědičných faktorů může být vývoj dysplazie způsoben například zraněním v mladém věku anebo značnou nadváhou. Pokud si všimnete, že vaše štěně chodí divně nebo začalo kulhat, obraťte se na veterináře. Lékař po rentgenu a stanovení diagnózy řekne o možných možnostech léčby. V závislosti na závažnosti a prognóze onemocnění vám může být nabídnuta jak léčba, tak operace.

 

Kýla

 

Nejčastěji se u štěňat objevuje pupeční kýla. Kýla může být jak vrozená, tak získaná například v důsledku zranění nebo onemocnění. Pokud je malá, může být snadno přehlédnuta a objevena pouze během vyšetření veterinářem. V podstatě kýla je díra v těle, takže ve většině případů je nutná operace k jejímu odstranění. Obvykle je obtížné předvídat a zabránit jejímu vzniku, ale je známo, že některá plemena jsou náchylná k výskytu určitého druhu kýly. Šarpěj a anglický buldok má například předispozici k brániční kýle.

 

Dalším vážným problémem může být vrozená srdeční vada. Pokud si všimnete, že vaše štěně se rychle unavuje, kašle, má potíže s dýcháním, měli byste okamžitě jít k lékaři. V případě zhoršení situace se mohou vyvinout další příznaky: ascites (akumulace tekutiny v břišní dutině), ztráta hmotnosti, modření jazyka a vnitřní strany uší, mdloby.

 

Je důležité si uvědomit, že pokud se u vašeho psa objevilo jedno z dědičných onemocnění, nemohou se podílet na chovu, protože nemoci mohou být předány potomkům. V tomto případě, pokud neexistují žádné kontraindikace, je lepší zvíře sterilizovat.

 

Jak jste již pochopili, popis všech možných problémů zde končí radou jít k veterináři. Zvěrolékař ví nejlépe, jak zachránit vašeho mazlíčka před infekcemi, zraněními a před sebou samým. Nezapomeňte jít v případě problémů včas ke zvěrolékaři a užívat si života se svým novým členem rodiny. Pokud byste chtěli si udělat další radost, můžete si pořídit ponožky s potiskem vlastního mazlíčka na PupSocks.cz!