Dětství se psy snižuje riziko astmatu?

Dětství se psy snižuje riziko astmatu?
 
Psi často způsobují alergie a alergie se často stávají příčinou astmatu. Avšak tato teorie není vždy pravdivá. Ale je-li alergie na domácí zvířata jedním z nejčastějších typů alergií? Nebo je to tím, že si lidé začali častěji pořizovat psy se zvláštní, “hypoalergenní” vlnou?
 
175291074_288803789538562_2332330414087911858_n
 
Najít odpověď na tuto otázku se rozhodli švédští vědci.
Vědci analyzovali velké množství dat o zdravotním stavu dětí narozených ve Švédsku v období od 1 ledna 2001 do 31 prosince 2004, kteří strávili první rok svého života se psem. Takových dětí bylo 23600. Aby zjistili, která zvířata s nimi žila, vědci se obrátili na švédskou zemědělskou radu a švédský klub chovatelů psů. Vědci získali údaje o nemocech dětí v době dosažení 6 let. Zajímali se především o to, zda byly dětem předepsány léky proti alergii nebo astmatu. V tomto případě bylo zohledněno mnoho faktorů ovlivňujících vývoj onemocnění-dědičnost, geografická poloha, počet sourozenců. Vědci také získali údaje o jejích psech: pohlaví, plemeno, velikost a předpokládaný stupeň "alergenity".
 
Ale proč by se o to měli zajímat?
Na tuto otázku odpovídá jeden z autorů studie: "Pohlaví psa může ovlivnit počet alergenů. Víme, že nekastrovaní psy vylučují více určitého alergenu než kastrovaní psy nebo fenky. Pokud jde o tzv. "plemena hypoalergenní", pak je tato definice neměla pod sebou žádný vědecký podklad – zda tito psi jsou tak "hypoalergenní", jak se o nich říká?  
 
Co nakonec vědci zjistili?
U šestiletých dětí bylo astma diagnostikováno u 5,4 procenta. Potvrdili se předpoklady , že psi jsou “alergičtější” než fenky? Asi ano. Ale to neznamená, že tím, že máte psa, a ne fenku, vystavujete zdraví vašeho dítěte většímu riziku. Výsledky také říkají, že volba mít nebo nemít psa v tomto případě nemá žádný vliv na dítě. Ale pokud se podíváte na rodiny, které mají fenky, riziko astmatu u dětí je nižší o 16%. Ale překvapivé je, že v rodinách, které měly dva psy v rodině, bylo riziko astmatu ještě nižší (o 21%)ve srovnání s rodinami, které měly pouze jednoho psa.
 
Ale než se rozhodnete pořídit dalšího pejska, pojďme se podívat, co studie říká o "hypoalergenních" plemenech. U dětí s těmito psy nebylo riziko alergie nižší , ale dokonce vyšší o 27%, přičemž nebyla zjištěna žádná souvislost s astmatem. Vědci to vysvětlují tím, že psy těchto plemen většinou pořizují lidi, kteří již měli diagnostikovánou alergii a kteří spoléhali na to, že "hypoalergenní" zvířata jí nemohou způsobovat. Nakonec bylo zjištěno, že "hypoalergenní" psi jsou pouhý mýtus a nemají žádné výhody ve srovnání s běžnými psy.
 
Pokud ale alergii máte a psa si pořídit nemůžete, nabízíme Vám možnost mít pejska neustále s sebou! Nechte si potisknout jakýkoliv obrázek se psem na ponožky a my uskutečníme Vaše přání!