Dětství se psy snižuje riziko astmatu?

Dětství se psy snižuje riziko astmatu?
 
Psi často způsobují alergie a alergie se často stávají příčinou astmatu. Avšak tato teorie není vždy pravdivá. Ale je-li alergie na domácí zvířata jedním z nejčastějších typů alergií? Nebo je to tím, že si lidé začali častěji pořizovat psy se zvláštní, “hypoalergenní” vlnou?
 
175291074_288803789538562_2332330414087911858_n
 
Najít odpověď na tuto otázku se rozhodli švédští vědci.
Vědci analyzovali velké množství dat o zdravotním stavu dětí narozených ve Švédsku v období od 1 ledna 2001 do 31 prosince 2004, kteří strávili první rok svého života se psem. Takových dětí bylo 23600. Aby zjistili, která zvířata s nimi žila, vědci se obrátili na švédskou zemědělskou radu a švédský klub chovatelů psů. Vědci získali údaje o nemocech dětí v době dosažení 6 let. Zajímali se především o to, zda byly dětem předepsány léky proti alergii nebo astmatu. V tomto případě bylo zohledněno mnoho faktorů ovlivňujících vývoj onemocnění-dědičnost, geografická poloha, počet sourozenců. Vědci také získali údaje o jejích psech: pohlaví, plemeno, velikost a předpokládaný stupeň "alergenity".
 
Ale proč by se o to měli zajímat?
Na tuto otázku odpovídá jeden z autorů studie: "Pohlaví psa může ovlivnit počet alergenů. Víme, že nekastrovaní psy vylučují více určitého alergenu než kastrovaní psy nebo fenky. Pokud jde o tzv. "plemena hypoalergenní", pak je tato definice neměla pod sebou žádný vědecký podklad – zda tito psi jsou tak "hypoalergenní", jak se o nich říká?  
 
Co nakonec vědci zjistili?
U šestiletých dětí bylo astma diagnostikováno u 5,4 procenta. Potvrdili se předpoklady , že psi jsou “alergičtější” než fenky? Asi ano. Ale to neznamená, že tím, že máte psa, a ne fenku, vystavujete zdraví vašeho dítěte většímu riziku. Výsledky také říkají, že volba mít nebo nemít psa v tomto případě nemá žádný vliv na dítě. Ale pokud se podíváte na rodiny, které mají fenky, riziko astmatu u dětí je nižší o 16%. Ale překvapivé je, že v rodinách, které měly dva psy v rodině, bylo riziko astmatu ještě nižší (o 21%)ve srovnání s rodinami, které měly pouze jednoho psa.
 
Ale než se rozhodnete pořídit dalšího pejska, pojďme se podívat, co studie říká o "hypoalergenních" plemenech. U dětí s těmito psy nebylo riziko alergie nižší , ale dokonce vyšší o 27%, přičemž nebyla zjištěna žádná souvislost s astmatem. Vědci to vysvětlují tím, že psy těchto plemen většinou pořizují lidi, kteří již měli diagnostikovánou alergii a kteří spoléhali na to, že "hypoalergenní" zvířata jí nemohou způsobovat. Nakonec bylo zjištěno, že "hypoalergenní" psi jsou pouhý mýtus a nemají žádné výhody ve srovnání s běžnými psy.
 
Pokud ale alergii máte a psa si pořídit nemůžete, nabízíme Vám možnost mít pejska neustále s sebou! Nechte si potisknout jakýkoliv obrázek se psem na ponožky a my uskutečníme Vaše přání!
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení