Psi pomáhají studentům

 
Psi pomáhají studentům!
 
Už jste něco slyšeli o terapeutických psech, kteří pracují v nemocnicích, rehabilitačních centrech a dětských domovech. Chlupatí odborníci, kteří prošli speciálním výcvikem, pomáhají na potlačení stresu. Asi nikdo z nás by neodmítl takovou pomoc ve svém každodenním životě.
 
 169250094_1868280510021261_3433876121275491999_n
 
Myšlenka nového směru canisterapie se dostala i na vysoké školy. Není překvapením, že studenti jsou vystaveni obrovskému stresu během zkouškového období. Nedávná studie vědců z University of British Columbia, publikovaná v časopise Stress and Health, prokázala účinnost této terapie. Vědci tvrdí, že pravidelný kontakt s terapeutickým psem pozitivně ovlivňuje psychický stav studentů, snižuje hladinu stresu a negativních emocí.
 
Podle studie ScienceDaily, vědci vybrali 246 studentů, aby ti se zúčastnili experimentu s terapeutickými psy, během kterého je účastníci mohli hladit, objímat, mazlit se s nimi anebo pouze mluvit. Účastníci experimentu vyplňovali speciálně připravené dotazníky před zahájením experimentu, hned po jeho konci a po uplynutí deseti hodin. Odpovědi účastníků byly porovnány s odpověďmi kontrolních skupin, jež činili ti, co neměli štěstí interakce se psy. Výsledky experimentu ukázali, že úroveň stresu po setkání se čtyřnohými terapeuty výrazně klesla, studenti zaznamenali zlepšení nálady, proudění energie v těle a pocit štěstí. I když taková euforie trvala méně než deset hodin, studenti nadále "cítili podporu” a úroveň jejich stresu a negativních emocí byla stále nízká.
 
Dalším důležitým detailem, který odhalili výzkumníci, je to, že tato terapie je stejně účinná jak pro ženy, tak pro i muže. Výhody takové terapie alespoň v krátkodobém horizontu jsou zřejmé, například během zkouškového období. Dokonce si profesor psychologie jeden z autorů studie Francis Chan myslí, že i pouhá přítomnost psů-terapeutů během učení může být velmi užitečná.
 
Takže pokud máte štěstí a psa už máte, a zároveň máte v rodině i studenta, nezapomeňte ho podpořit s touto terapií. A aby na Vaší podporu nikdy nezapomněl, dejte mu ponožky s potiskem Vašeho pejska!